Pilates je metoda tělesného cvičení, kterou vyvinul a propracoval na začátku 20. století pan Josef Hubertus Pilates v Německu. Cvičení je zaměřeno na posilování svalstva, zejména na hluboké břišní svaly, svaly pánevního dna a zádové svaly. Při pravidelném cvičení se celé tělo postupně zpevňuje, získává sílu, ohebnost a pružnost. Stává se tak štíhlejším. Pilates zvyšuje pohyblivost, napomáhá rozvíjet koordinaci, správné dýchání a přispívá ke zlepšení celkového zdraví. Je to typ cvičení, které propojuje tělo a mysl v jeden celek a umožňuje tělu pohybovat se efektivněji. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, je možné ho přizpůsobit každému cvičenci na míru s ohledem na jeho fyzickou kondici. Hodí se tedy jak pro začátečníky tak i pro aktivní sportovce. Cvičení se provozuje především na podložce – matwork a rovněž na speciálních, k tomuto účelu vyrobených, zařízeních – Pilates stroje.
Joseph H. Pilates
Zakladatel metody, Joseph Hubertus Pilates, se narodil kolem roku 1883 v Německu. Jako malý chlapec trpěl řadou chorob. Právě boj s těmito nemocemi se staly hybnou silou, jež ho vedla k tomu, aby pracoval na zlepšení své tělesné kondice. Věnoval se gymnastice, šermu, boxu, plavání, potápění a lyžování. Poznával a studoval i nové sporty (např. jógu a thai-či). Obdivoval především koncentraci při cvičení a úlohu dechu, která byla velmi důležitá. Díky všem informacím, které postupně získával, vymýšlel nové cviky a pohyby, které byly založené především na důsledné kontrole těla. Díky svým znalostem anatomie a různých druhů sportů tak vytvořil jedinečně propracovaný cvičební systém. Později v roce 1912 se přestěhoval do Anglie. Ze začátku si vydělával na živobytí díky různým činnostem – byl boxerem, vystupoval v cirkuse a také učil detektivy sebeobraně. Za 1. světové války byl převelen do vojenského internačního tábora v Lancasteru a poté i na ostrov Man. Zde pracoval jako ošetřovatel a učil ostatní lékaře tělesné zdatnosti. Do podvědomí lidí se dostal především díky tomu, že žádný z jeho pacientů nezemřel na chřipkovou epidemii, která v té době zabila tisíce lidí. V tomto prostředí se intenzivně zabýval tím, jakou formou rehabilitace pomoci pacientům, kteří byli upoutáni na lůžko. Jeho snahy daly vznik první podobě dnes již obecně známého univerzálního reformeru -víceúčelového cvičebního zařízení. Cviky na těchto strojích pak aplikoval pro cvičení na podložce (matwork). Již tehdy si byl vědom faktu, že cvičení na podložce je dostupné téměř pro každého a je možné ho tak představit co největšímu počtu lidí. Po válce se krátce vrátil do Německa, ale již v roce 1925 se přesunul do Ameriky, konkrétně do New Yorku. Při plavbě na lodi navíc potkal svou budoucí manželku Claru. S ní pak v New Yorku v roce 1926 otevřeli studio na 8. Avenue kde vyučovali metodu, kterou nazývali Contrology. Ve stejné budově sídlila slavná newyorská baletní škola odkud studio získalo mnoho klientů z řad profesionálních tanečníků, které Pilatova metoda velice zaujala. V New Yorku působil J. H. Pilates po celý zbytek svého života. Ve věku 85 let byl stále v neuvěřitelné kondici a svůj vlastní tréninkový systém praktikoval až do své smrti v roce 1967 kdy zemřel krátce poté co došlo k požáru studia. Po jeho smrti pokračovala v jeho práci žena Clara.
Mezi ty, kteří pracovali s Josephem Pilatem a pokračovali v jeho díle, patří Romana Kryzanowska, Ron
Fletcher, Kathleen Stanford Grantová, Lolita San Miguelová a Mary Bowenová.
Knihy
1934: Tvé zdraví: Nápravný systém cvičení – revoluce na celém poli tělesné výchovy (anglický název: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education)
1945: Návrat k životu díky kontrologii (anglický název: Return to Life through Contrology).